dinamik kavşak kontrol sistemi

Dinamik Kavşak Kontrol Sistemi (CHAOS)

Dinamik kavşak kontrol sistemi olarak adlandırılan CHAOSTM, sinyalize kavşaklarda araç sayılarına bağlı olarak ışık sürelerinin optimize edilmesini sağlayarak araçların bekleme süresini azaltmaktadır. CHAOSTM, sinyalize kavşaklarda, kavşak kontrol cihazlarına entegre edilerek yeşil ışık sürelerinin otomatik olarak belirlenmesini sağlamaktadır.

Akıllı Araç Sayım Kamerası, VIERO ile kavşak kollarındaki araçların görüntü işleme teknikleriyle gerçek zamanlı sayımı yapılarak araç yoğunluk verisi elde edilmektedir. Araç yoğunluk verisi, kavşak kontrol cihazı içerisine harici olarak yerleştirilen Dinamik Kavşak Kontrol Ünitesi, CENTRIS’e aktarılmaktadır.

CENTRIS ünitesine aktarılan araç yoğunluk verisi, sistem tarafından anlık olarak analiz edilerek, kavşaklardaki ışık süreleri sürekli optimize edilmektedir. Böylelikle araçların trafik ışıklarında bekleme süresi en aza indirilmektedir.

CHAOS TM ile...
 • Kavşaklarda ve kavşaklar arasındaki yol kesimlerinde trafik daha akıcı hale getirilir.
 • Araçların kavşaklarda bekleme süreleri, dolayısıyla trafikte geçirdikleri vakit en aza indirilir.
 • Zehirli gaz salınımı ve gürültü kirliliği azaltılarak çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlanır.
 • Yakıt tüketimi azaltılarak ülke ekonomisine katkı sağlanır.
 • Sistemin ürettiği güvenli süreler ile kırmızı ışık ihlallerinde ve trafik kazalarında azalma sağlanır.

 • dinamik kavşak kontrol sistemi

  CHAOSTM ile Araç Yoğunluğuna Bağlı Kavşak Yönetimi

  Nüfus artışına paralel olarak trafikteki taşıt sayısı da artmaktadır. Taşıt kullanımının artmasıyla birlikte, özellikle büyük şehirlerde, yoğun trafiğin ortaya çıkardığı birçok sorun, acilen önüne geçilmesi gereken bir hal almıştır. Trafik yoğunluğu, ulaşım süresinin artmasına, fazla yakıt tüketilmesiyle yüksek enerji maliyetlerine ve egzoz gazı salınımıyla çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için CHAOSTM geliştirilmiştir. Sinyalizasyon sürelerinin iyileştirilmesi ve trafiği düzenleme konularına büyük ölçüde katkı sağlayan CHAOSTM, ülkemiz genelinde birçok şehirde hayata geçirilmiştir.

  Dinamik Kavşak Yönetim Sistemi CHAOSTM, bütün sinyalizasyon sistemlerine uyumlu olmakla beraber uygulandığı noktalarda, özellikle zirve saatlerde (17:00–18:00 arası gibi) trafikte kaybedilen zamanı ve yakıt harcamasını önemli ölçüde azaltmaktadır. Işıklı kavşaklara bu sistemin yerleştirilmesiyle birlikte trafik sorununun çözümüne katkı da sağlanmaktadır. Sistemin devreye alınması ile birlikte sürücülerin trafikte kaybettiği zaman büyük oranda azalmaktadır.

  Mevcut istatistikler incelendiğinde, sistemin uygulandığı sinyalize kavşaklarda, kırmızı ışık ihlallerinin ve meydana gelen kazaların sayısının 1/3 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

  Türk Patent Enstitüsü’nden Tescilli “Bir Sinyal Programı Optimizasyon Sistemi ve Yöntemi” başlıklı sisteme ait incelemeli patent 2010/10391 numara ve 13.12.2010 tarih ile TPE tarafından tescil altına alınmıştır.

  Broşür için Tıklayınız...